سفرنامه اصفهان 3-کلیسای وانک ، باغ گل ها

کلیسای وانک در منطقه جلفا اصفهان واقع است ه از روی کلیسای سنت استپانوس در جلفای آذربایجان کپی برداری شده‌است.این کلیسا در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. وانک در زبان ارمنی به معنی جامع است.

بعد از ورود دالانی وجود دارد که در دو طرف دالان دو اتاق وجود دارد که قبلاً در آن اتاق‌ها به امور مربوط به ارامنه رسیدگی می‌کردند؛ ولی در حال حاضر یکی به عنوان مغازه‌ای کوچک و دیگری به عنوان اتاق نگهبانی از انها استفاده می‌شود. دالان به سمت پلکان ورودی می‌رود. در سمت راست پلکان برج ناقوس واقع است. در زیر این برج دو قبر وجود دارد؛ این قبرها متعلق به سربازی ارمنی و دیگری متعلق به پیشوای ارمنی است. این برج ۳۸ سال بعد از بنای اصلی دیر ساخته شده‌است. هزینهٔ آن را تاجری ارمنی به اسم هوانجان جمالیان متقبل گشته‌است.

دیوارهای کلیسا نقاشی های بی نظیری از داستان خلقت آدم و حوا ، داستان تولد حضرت مسیح ، پیامبری ، معجزه ها ، شام آخر و به صلیب کشیدن ایشان دیده می شود . بسیار بسیار زیبا هستند . یک نکته در تابلو شام آخر من تازه متوجه شدم این است که در بعضی از نقاشی های شام آخر در کنار حضرت مسیح زنی است ولی در بعضی از نقاشی ها تمام افراد مرد هستند که در کلیسا زن کشیده شده است این زن هم داستانش این است که می خواستند زن ف ا ح شه ای را سنگسار کنند عیسی مسیح می گوید کسی که تا به حال گناه نکرده است به او سنگ بزند ، دیگر کسی به او سنگ پرتاب نمی کند. به این ترتیب از طرفداران حضرت مسیح می شود.

تابلوی  بهشت و جهنم ، یوسف وزلیخا بسیار زیبا و دیدنی بودند . با اینکه خیلی شلوغ بود ولی دیدن انها خیلی آرامش بخش بود. فقط ایرادی که داشت این بود که کسی این نقاشی ها را توضیح نمی داد .

از موزه کلیسا هم دیدن کردیم کوچکترین کتاب دنیا که یک المانی به موزه هدیه داده بود . اولین دستگاه چاپ1 ایران ، روی تار مویی عبارتی نوشته شده است که با میکروسکوپ دیده می شد. لباس ها و کتاب ها  لوازم ان زمان به نمایش گذاشته بودند.

گرفتن عکس هم در موزه و کلیسا ممنوع بود ولی با این حال بعضی از شهروندان فهیم همچنان به عکس گرفتن مشغول بودند متصدی اونجا هم که ارمنی بود نمی دانست با چه زبانی به اینها حالی کنه . واقعا جای تاسف است.

بعد از ان هم در کافی شاپ ان منطقه قهوه فرانسه و کیک خوردیم . در کافی شاپ یک گروه فرانسوی بودند با یک لیدر خانم که باهشون فرانسوی صحبت می کرد یاد دوستم در حال اموزش فرانسه است افتادم . دیدم زبانشون خیلی جالب است کاش فرصت یادگیری فرانسه را پیدا کنم. چند تا لغت فارسی هم یاد گرفته بودند به خاطره می گفتند قشنگ .

بعد از ان هم از باغ گل دیدن کردم . گل های رنگارنگ ، درختان تنومند ، اردک هایی که درون دریاچه شنا می کردند بسیار زیبا بود. درخت زیتون سبز و سیاه هم دیدیم . یک جایی هم برای نگهداری کاکتوس ها با آب و هوای حاره ای درست کرده بودند .

ناهار هم در دیزی سرای نقش جهان صرف کردیم . عصر هم از پل خواجو تا سی سه پل پیاده رفتیم تا دیزی چرب و سنگین هضم شود. دوست داشتم این مسیر را با دوچرخه طی کنم .

صبح هم به طرف خوانسار - گلپایگان و تهران حرکت کردیم.

دلم می خواد بازهم اصفهان را ببینم .

 

/ 18 نظر / 89 بازدید
نمایش نظرات قبلی
http://iranpoetry.org

شهر تبريز است و جان قربان جانان ميکند سرمه چشم از غبار کفش مهمان ميکند تشريف بيارين خوشحالمون ميکنين http://iranpoetry.org

سارا

سلام خوبین من در جستجو سفر به لنکاوی به وبلاگ شما رسیدم بهتون تبریک می گم خیلی نثر روانی دارین من یه سوال داشتم برای سفر به مالزی و لنکاوی با تجربه ای که دارین بهتره اول بربم لنکاوی یا kl? در مورد مراکز خرید لنکاوی هم میشه توضیح بدین

سارا

سلام خوبین من در جستجو سفر به لنکاوی به وبلاگ شما رسیدم بهتون تبریک می گم خیلی نثر روانی دارین من یه سوال داشتم برای سفر به مالزی و لنکاوی با تجربه ای که دارین بهتره اول بربم لنکاوی یا kl? در مورد مراکز خرید لنکاوی هم میشه توضیح بدین

فریار

سلام آزاده جونم دخمل خوشگلت چطوره؟ امیدوارم سفر بعدی با خانواده همدیگرو ببینیم. فرهاد هم سلام میرسونه.

تاني (افق روشن)

آزاده جان سلام بابا چقد گشتم تا اینجا رو پیدا کردم...ااااووووه...خوبی؟؟ خیلی از دیدارت خوشحال شدم نازنین [ماچ] امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی[گل]

فریار

سلام آزاده جان [گل][گل][گل]

فریار

[ماچ][گل][بغل]

مرتضی

سلام.دیر وقتی است که به ما سر نمی زنید.نکنه با ما قهرید؟[چشمک][گل]

مهیار (شهر تجارت)

پولدار شوید!!! چند روش خیلی عالی برای پولدار شدن بدون درد سر پیدا کردم. یه سر به این آدرس بزن میفهمی. من خودم هم اونا رو اجرا کردم.

فریار

سلام آزاده جان کجایی پس؟ یعنی قصد نداری آپ کنی این وبلاگ رو؟